Web sitemize hoşgeldiniz.

Merserize Örgü Ve Yapılışları, değişik Merserize Örgü Kazak Modelleri Ve Yapılışları

10 Kasım 2018

Yazlık örgü modellerinde genel olarak merserize tercihlerine yer verilmekte. Örneğin merserize bluz yapımı için harekete geçilebilir. İpliklerden kaynaklı olarak yaz aylarına daha uygun olan örgü modellerinden bir tanesidir. Bu yüzden de genel anlamda bluz yapımı için göz önünde bulunduruluyor. Merserize örgü ve yapılışları adına bu yüzden doğru malzemeleri kullanmanız önemlidir. İplerden ziyade tığların da tercih edilmesi halinde örgülere geçilebilir. Neticesinde de;

  • Altı zincir üzerinden halka yapmalısınız.
  • 11 sık iğne ile kapama yapılması ve zincirin üstten geçirilmesi gerekmekte.
  • 8 adet zincir geçirmeniz ve arkasından da sık iğne batırmanız önemlidir.
  • Dördüncü sık iğneye geçmeden önce ise yine 8 zincir çekilmelidir.
  • Bitiş yerine ulaşmanız halinde kapama işlemlerine geçmeniz gerekiyor.
  • Motiflerin oluşturulması halinde birleştirme yaparak sabitlemelere yer verilebilir.

Merserize Örgü Kazak Yapılışı

Kış aylarına uygun olacak şekilde de merserize kullanımlarına gidilebilir. Bu anlamda merserize ajurlu örgü modelleri yerini daha kalın olanlar alıyor. Nitekim ajurlar boşluklu olduğu için yaz aylarına daha uygundur. Merserize örgü ve yapılışları üzerinden kazak modelleri de sunuluyor. Bu anlamda modele yönelik şiş kullanımlarına geçilmesi gerekmekte. 4 adet 100 gram olan merserize örgü iplerini de temin etmelisiniz.

Işlerin 5 – 6 numera aralığında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu şekilde 74 ilmek atarak kazak yapımına geçilebilir. Fantazi örgülerden kazak modeli ortaya çıkarılır. Düz örgülerden ilk sıraların tamamlanması ve arka kısma geçilmesi gerekmekte. Arka sırada ters örgülere geçenler boyutu dikkate alarak örmeye devam etmelidir. Sonrasında birleştirme ile yaka ve kol kısımları örülebilir.

Merserize Örgü Modellerinde Süslemeler

Merserize ipten yazlık örgüler adına gerekli malzemelerin hazırlanması ve yapılış aşamalarına geçilmesi önemlidir. Detayları dikkate alarak kısa sürede modeli ortaya çıkarabilirsiniz. Beraberinde isteyenler örgülere özel süslemelere geçebilir. Örnek verecek olursak bluzlar için dantel işlemleri göz önünde bulunduruluyor. Dantellerin ayrı bir şekilde yapılması ve son olarak merserize iplik üzerinden dikilmesi gerekiyor. Sık iğneler ile dantel işlemelerine geçmeniz zor olmayacaktır. Hatta bunun yanı sıra isteyenler düğme alarak yine sık iğnelerden bluzları süsleyebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ